www.honeystarranch.cz :: Naši koně (17.07.2024 - 19:12)

Naši koně

Vznik plemene American Quarter Horse má dlouhou historii, vlastně kopíruje osidlování amerického kontinentu. V 17. století se potomci koní španělských dobyvatelů rozdělili podle způsobu jejich života na tři odlišné skupiny. První byli honáčtí koně na velkých farmách v Mexiku, Texasu a jižní Kalifornii. Další skupinou byli koně, které indiánské kmeny používaly pro dopravu a válčení. Třetí skupina koní se úplně vymanila z vlivu člověka a žila divoce na amerických prériích.

S osadníky se do Ameriky dostali angličtí a španělští koně. Asi v roce 1730 byli do Ameriky přivezeni první plnokrevní hřebci, kteří se křížili s místními klisnami. Jejich potomci se stali slavnými v závodech na vzdálenost čtvrt míle ("quarter mile"), odkud také pochází jejich název - "quarter horse".

Američtí farmáři si quarterů cenili pro rychlost, obratnost, vytrvalost a schopnost práce s dobytkem. Každý rok byli nenahraditelnými pomocníky při shánění stád dobytka a oddělování jednotlivých kusů. Dnes je quarter využíván zejména jako sportovní a rekreační kůň. Avšak na rančích zůstává stále nepostradatelný.

Quarteři velmi ochotní a pracovití. Díky své klidné, přívětivé povaze jsou ideálními společníky pro děti či začínající jezdce. Jsme hrdí na to, že můžeme chovat takové koně a velmi si jich ceníme. Naším cílem je chovat zdravé a spokojené koně, na které budou jejich budoucí majitelé hrdí, stejně jako jsme my.