www.honeystarranch.cz :: Joe Wolter v Čechách (27.02.2020 - 07:39)

Joe Wolter v Čechách

Novinky > Joe Wolter v Čechách

Prvního června jsme se plni očekávání vypravili na Q ranč. Do Čech totiž zavítal jeden z velkých horsemanů Joe Wolter i s jeho paní Jimmie.

 

 

Člověk čte spoustu článků a knih o lidech, kteří rozumí koním a koně rozumí jim, a přeje si je potkat. Mně a myslím, že i ostatním, kdo na kurzu byli, se tohle přání splnilo.

 

Přijeli jsme na Q ranč a já šla vyřídit ubytování. Před dveřmi stál pán v klobouku a povídal si s Barčou. Pozdravili jsme se s Barčou a pán v klobouku se na mě usmál a podal mi ruku: „Hello, I am Joe…“ A tak začal kurz s Joem Woltrem… :)

 

Program dne byl takovýto – dopoledne se obsedali mladí koně a po obědě se jezdilo. Parta devíti lidí se rozdělila na dvě skupiny – dámy a pány :)

Vidět jak Joe obsedá mladé koně byl ohromný zážitek. Nejdříve pracoval s rezavým valáškem, který velmi ochotně spolupracoval. Za hodinku už na něm Joe jezdil. Potom přivedli druhého koníka – hnědou klisničku. Joe pak pracoval s oběma mladými koňmi najednou… Po chvilce začal valášek hledat, kde by nemusel hýbat nohama a tak to nakonec dopadlo tak, že valášek stál s Joem uprostřed a kobylka běhala okolo. Bylo úžasný, jako kdyby valášek říkal: „Proč furt takhle dokola běhá, dyť tady u Joea je tak dobře.“ :) Ale po chvilce na to přišla i ta kobylka.

Kobylka měla se sedlem větší starosti. Snažila se ze všech sil, aby se ho zbavila. V životě jsem neviděla koně takhle vyhazovat, chvílemi byla i ve vzduchu. Joe byl, ale naprosto v klidu. Nechal jí prostor, aby se s tím sama vypořádala a zároveň tu pro ni byl, když hledala pomoc. A víte, kde byl valášek, když kobylka lítala po kruhovce a zběsile vyhazovala? Stál vedle Joea a celé to divadlo pozoroval :D Užasný! Za chvilku jezdil Joe i na té kobylce…

Po obědě nastoupili jezdci se svými koňmi. Pracovali na uvolnění, couvání, obratech, ustupování, povolení se v týlu a spoustu dalších cviků. Vše v pohodě a s úsměvem :)

 

Byl to krásný kurz a ještě teď jsme plni dojmů… Joe Wolter je úžasný horseman a člověk. Z jeho práce s koňmi vyzařuje klid a porozumění. Záleží mu na tom, aby se koně cítili dobře a dělá vše pro to, aby pochopili co po nich žádá.

 

Joe říká: „Dejte koni více zodpovědnosti, aby chtěl pracovat. Pokud něco nejde, rozložte to do jednotlivých kroků a vše dělejte pomalu a v klidu. Když to pořád nejde, zastavte se na chvilku a pak začněte znovu.“

 

Joe je moc milý a usměvavý pán, který má z každého malého pokroku upřímnou radost. Doufám, že se k nám příští rok zase vrátí a naučí nás zase kousek z jezdeckého umění.

 

 

Velký dík a uznání patří Báře a Vaškovi Bořánkovým, kteří tento kurz uspořádali a dali nám tak možnost poznat jednoho z velkých horsemanů.  A také všem na Q ranči, kteří se postarali o naše pohodlí a napapaná bříška :D

 

 

Petra

 

Fotky z kurzu najdete zde. :) Děkuju za fotky Zuzce Hořejší ;)